Vždycky mi říkali, ať nezpívám

„Já bych chtěl zpívat, ale mně vždycky ve škole říkali, ať nezpívám.“ „Mě nevzali do sboru, že nemám talent.“ „Já jsem zpívat vždycky chtěla, ale jsem po mamce, tak nemám hudební sluch.“ „Já bych se chtěla učit zpívat, ale nevím, jestli se nevyděsíte, až mě uslyšíte.“

To jsou věty, které často slýchám od lidí, kteří mě, většinou s omluvným tónem, žádají o hodiny zpěvu.

Je to tak. Soudy jiných nás často zablokují na celý život.

Podobné zkušenosti máme asi všichni. Mně říkali, že jsem nepořádná, neumím ušetřit peníze, nejsem technický tip, na počítače jsem antitalent,  nemám autoritu, nemám organizační schopnosti…..S některými z těchto přesvědčení jsem žila téměř celý můj dosavadní život.

Ale světe div se!

Už sedm let žiju s dětmi sama, ještě se netopím v dluzích (nemám žádné, dokonce ani hypotéku), naopak každý rok našetřím na hezkou zimní i letní dovolenou (podotýkám, že jsem učitelka v hudebce, namám příjem statisíce) .

Zorganizovala a zrealizovala jsem tři velké hudebně-divadelní projekty. 18 let úspěšně učím. Vytvoříla jsem NA POČÍTAČI dva e-booky a 2 oline kurzy.

Vlastně i s tím zpíváním mám podobnou zkušenost.

Když jsem si ve 13ti letech usmyslela, že chci jednou studovat zpěv, přehazovaly si mě učitelky zpěvu jak horký brambor: „Hlas je to hezký, ale slabý, to na konzervatoř nikdy nebude.“ Tak zněl verdikt.

Nevím, kde se tenkrát ve mně vzalo to odhodlání jít proti všem… O pět let později jsem slavila přijetí na Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka. Brali nás tehdy okolo deseti z necelých sto uchazečů.

A moji žáci?

Přišel ke mně pán, který tvrdil, že mu celé dětství zakazovali zpívat. Dnes vystupuje před lidmi s harmonikou a zpívá…

Přišla sedmiletá holčička s uzlíky na hlasivkách. Asi dva roky to bylo zoufalé, ale kupodivu vydržela. Pak se stala zvláštní věc, přišla na hodinu, nemluvila, jak byla ochraptělá, ale zpívala….

Letos u mě ukončila osmý rok studia zpěvu. Má hlasový rozsah téměř 3 oktávy, zpívá s orchestrem a patří mezi mé nejlepší žáky. Po uzlíkách ani památky.

Takže pro všechny Vás, kteří chcete zpívat, ale nemáte odvahu, mám dobrou zprávu:

Za 18 let mého „učitelování“ mi prošla rukou spousta dětí i dospělých s nejrůznějšími hlasovými i intonačními problémy. Ale ANI JEDNOU se NESTALO, že bychom s tím nedokázali nic udělat. Ne, nejsou všichni pěvecké hvězdy, to ne, ale každý si našel svoje místo, svoji parketu  a každý zjistil, že zpívat může.

Autor: Petra Ochová

Jsem zpěvačka, muzikantka, divadelnice a učitelka zpěvu. Hudba a divadlo jsou mojí vášní. Pojďte se bavit a učit se mnou.Více o mně si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *