Přišel nový rok a já rekapituluji

Začal nový rok a s ním i moje rekapitulace dosavadních úspěchů mých online kurzů. Má cenu pokračovat? Kolik je skutečně „úspěšných“ absolventů, jaké jsou jejich pokroky. Pokračovat nebo se na celou záležitost s Šantánem u bláznivý učitelky vykašlat. Rozhodla jsem se rekapitulovat písemně.

Takže…

K celé záležitosti s kurzy zpěvu online mě přiměly časté dotazy mých známých a dalších dospělých lidí, kterří mě žádali o pár rad ke zpěvu. „My nechceme a nemůžeme chodit pravidelně na hodiny, nechceme být zpěváci. Stačí nám pár tipů.“

Sama jsem nejdřív hodně váhala, také jsem si myslela, že online výuka zpěvu je nesmysl.

Ale když jsem o tom začala přemýšlet a říkala si, co třeba učím sboristy při hlasové výchově, kde není moc prostoru pro úplně individuální práci, a přesto jim něco zvládnu předat, uvědomila jsem si, že to vlastně není až tak něco, co by nešlo vysvětlit online a co by pro sebe nemohl člověk udělat sám.

A tak jsem to zkusila. Přistoupila jsem k tomu s maximální pečlivostí, abych celý kurz mohla s klidným svědomím poslat do světa. Byla jsem z toho nervózní, bála bych se poslat do světa něco, o čem bych věděla, že nemá smysl.

Ale výsledky mě zatím utvrzují, že to pro spoustu z Vás smysl má.

Ano, moje kurzy z Vás rozhodně neudělají hotové zpěváky. Kdo to myslí se zpěvem vážně, bude si muset najít učitele zpěvu na osobní hodiny. Snažím se v tomto také všechny, kdo mají zájem podporovat. Kdo je v mé facebookové skupině, ví, že sdílím všechny možné pozvánky na pěvecké kurzy, které se pořádají v celé republice.

Mnoho lidí se mi také ozývá s prosbou o momoc s hledáním hlasového pedagoga v místě bydliště. Pokud je to v mých silách, i s tímto velmi ráda pomohu.

Každý zkrátka ale nechce být “Caruso“ nebo “Destinová“.

Já neumím zpívat, ani učit operu. Vystudovala jsem jazzovou konzervatoř. Vychovala jsem ale řadu zdatných zpěváků, kteří se uplatňují v amatérských i poloprofesionálních uskupeních nebo i hudbu studují.

Co opravdu umím, je naučit “obyčejné“ lidi “obyčejně“ a přirozeně zpívat. Tak, aby se nemuseli za svůj hlas a zpěv stydět a mohli si zazpívat pro radost. Tito lidé se zpravidla hlásí do mých online kurzů a pro ně byly původně vytvořeny.

Současně mám radost z toho, že podle mnohých zpětných vazeb, přinášejí užitek i těm, kteří se zpěvem a technikou zkušenost už mají. Myslím, že pro ty je přínosný hlavně “pokročilejší“ kurz.

Výsledky svých kurzistů osobně dělím na přibližně 3/3.

První třetina udělá poměrně výrazný pokrok. Jsou to většinou lidé, kteří slyší a intonují celkem čistě, ale evidentně nikdy nezpívali nebo jen potichoučku doma pro sebe. Tito lidé mají hlas v nahrávkách před kurzem velmi “ochablý“, tichý a nevýrazný. Stačí jim právě pár tipů a triků, jak si pomoci dechem a posadit hlas do masky, aby zněl a hlas se rázem “vyklube“.

Do této skupiny také patří lidé, kteří zpívají celkem dobře v nižších polohách, ale mají problém “se dostat do výšky“. V tom jim zase pomůže pár tipů k práci s dechem.

Druhou třetinu tvoří lidé, kteří už zkušenost se zpíváním mají a často aktivně zpívají třeba ve sboru. Rozdíl mezi nahrávkami před a po kurzu není na první poslech příliš veliký, protože už ta první je dobrá. Tito kurzisté ale většinou cítí změny nejintenzivněji sami na sobě. Jsou často překvapeni tím, jak jim pár jednoduchých tipů pomohlo.

Třetí skupinou jsou ti, co udělají minimální pokrok. Jsou to lidé, kteří by skutečně potřebovali osobní dohled učitele a individuální přístup nebo prostě jen potřebují více času. Ale i je bych moc ráda podpořila v rozhodnutí naučit se zpívat, protože vím, že JE TO MOŽNÉ.

Pro všechny mé kurzisty ale stále platí: pokud nebudete s kurzem spokojeni, peníze Vám vrátím. BEZ ŘEČÍ, BEZ OTÁZEK. K tomu se zavazuji.

Autor: Petra Ochová

Jsem zpěvačka, muzikantka, divadelnice a učitelka zpěvu. Hudba a divadlo jsou mojí vášní. Pojďte se bavit a učit se mnou.Více o mně si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *