Jak se na správném dýchání NEZASEKNOUT

Těšíte se na cvičení hlasu a zlepšení zpěvu, koupíte si některý z kurzů zpěvu a po první lekci dechových cvičení zjistíte, že Vám polovina nejde. Začnete cvičit a po několika dnech toho máte akorát tak dost…

Znám zpěváky, kteří pro vytvoření správného appoggia nebol-li dechové opory cvičili „na záchodě“….

Nebojte, jde to i jinak

Nedávno jsem vytvořla online kurz „Dýcháním ke zdravému hlasu v pěti krocích“, nicméně zároveň jsem si slibovala, že v brzké době napíši tento článek.

Občas mi od Vás chodí otázky k dýchání a stesky, že „neumíte dýchat a asi se to nikdy nenaučíte“.  Ano, jak jsem psala mnohokrát, správný dech je jedním z hlavních předpokladů zdravého hlasu a zpěvu, ale zároveň je to věc natolik přirozená, že není důvod se na tom „ZASEKNOUT“.

Pokud Vám hned nejdou všechna dechová cvičení, nezoufejte a rozhodně se nedejte odradit.

Z vlastní zkušenosti i ze zkušeností kolegů zpěváků vím, že příliš mnoho odborných informací o správném žeberně-bráničním dýchání a tvoření dechové opory a přílišná snaha o dokonalost zablokuje nakonec nejen hlas, ale hlavně celkový prožitek ze zpívání.

Jak řekla jedna moje známá po jednom kurzu zpěvu (nikoliv mém): „Já jsem se tak snažila myslet na ten nádech, práci břicha a další věci, až jsem si vůbec nezazpívala“.

Jak se tedy tím dechem vlastně zabývat?

Vyberte si 3, maximálně 4 cvičení, které Vám jdou. Pokud se s některým „moříte“, nedělejte ho. Zmíněná cvičení zařaďte do svého cvičení po dobu 21 dní. (Stačí 2 denně).

Potom se na cvičení dechu „vykašlete“, dejte si nějaké sem tam pro připomenutí, pokud budete cítit potřebu. Neřešte, jestli se nadechujete více „do břicha“ nebo „do žeber“, nesnažte se poctivě nadechnout naprosto správně „žeberně-bráničně“.

Nechte tělo dýchat.

Pokud už se na něco soustředíte, tak jen na to, aby se nezvedli při nádechu ramena a na zatažení břicha.

Nebojte se, tělo si „zafixuje“, jak se potřebuje nadechnout.

Pokud máte stále problém s tím, že Vám dech „nevychází“, jděte na to jinak. Předem musíte vědět, na jak dlouhou frázi se chcete nadechnout, ve kterém místě skladby bude další nádech.  Pokud to budete vědět Vy, Vaše tělo si nabere potřebný vzduch.

Stejně jako se většině lidí nestává, že jim dojde dech při hovoru, protože ví, co chce říct, nebude se Vám stávat, že Vám dojde dech při zpěvu, pokud budete vědět, co chcete zazpívat.

Držíte-li dlouhý tón, snažte se „nezůstat na tónu viset“ a čekat, jestli Vám dech vyjde nebo ne. Ten „fígl“ je v tom, že „já vím, co chci zazpívat a chci to zazpívat přesně takto.“

Kdo chce dostat další jednoduché tipy, jak si nacvičit dechovou oporu, může se podívat na video zde.

A to je vlastně všechno, co jsem Vám chtěla dneska říct. Užívejte si zpívání.

Hlavně se nezapomeňte dobře bavit.

 

 

Autor: Petra Ochová

Jsem zpěvačka, muzikantka, divadelnice a učitelka zpěvu. Hudba a divadlo jsou mojí vášní. Pojďte se bavit a učit se mnou.Více o mně si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *