Jak jsem vymyslela online kurz zpěvu

Když jsem tvořila svůj první online minikurz zpěvu, byla jsem plná nejistoty. Bude to opravdu fungovat? Jistě, všechny postupy jsem měla dávno vyzkoušené a ověřené na svých žácích, ale ne online, na dálku…

Může to vlastně celé fungovat bez okamžité zpětné vazby? Není to vlastně drzost, porušovat zavedný řád, že úmění zpěvu se předává osobně z učitele na žáka?

Jiné a podobné otázky mě tehdy napadyly a vězte, že jsem kurz pečlivě testovala na známých a kamarádech, než jsem ho „pustila do světa“.

Co mě vlastně přivedlo na nápad takový kurz vytvořit. Bylo to právě časté naléhání známých a přátel, kteří chtěly chodit na hodiny zpěvu. Často k tomu ale nedošlo z důvodu velkého zaneprázdnění mého i jejich nebo dotyční nakonec nesebrali odvahu.

Ano vnímám zpěv jako velmi osobní záležitost, důležitý ventil a realizaci sebe sama. Pokud nefunguje, pokud tato přirozená potřeba byla někým nebo něčím potlačena či znehodnocena, velmi často to vnímáme jako osobní újmu. Stejně jako když se někdo hluboce dotkne jiných našich niterných potřeb. O tom jsem psala už ve svém dřívějším článku.

Výsledek překvapil i mě samotnou.

„Jsem sama mile překvapena, jak Vašich pár triků mělo zajímavý efekt 🙂 Někdy jsem na sebe moc netrpělivá a jsou momenty, kdy je to prostě falešný – to víte, já bych nejraději, už Ave Maria 🙂 ,ale po projití Vašich lekcí a po malých krůčcích, začínám i věřit, že se mi to časem podaří 🙂 Škoda, že jste tak daleko – hned bych šla i na osobní lekce 🙂 – rozhodně budu cvičit dál – zpívání mě teď baví, ještě víc, než před tím.“

„Moc Vám děkuji za kurz, snadné a účinné věci. Jsem nadšená z vlastního posunu a těším se teď na zpívání mnohem víc. Opravdu děkuji, že jste šla do světa se svými znalostmi a dala nám je k dispozici. “

Toto jsou reakce některých z účastníků kurzu, které, samozřejmě s jejich svolením, ráda sdílím na svých stránkách.

Většina z účastníků, kteří se odvážili mi svoje nahrávky poslat, a vězte, že i těch je v porovnání z celkovým počtem poměrně málo, udělala slyšitelný pokrok. Za pět dní, po patnácti minutách cvičení denně. Někteří udělali pokrok menší, jiní větší a někteří dokonce obdivuhodný.

Mám z toho upřímnou velkou radost. Dává mi to pocit, že moje práce má smysl. Děkuji touto cestou všem, kteří tu odvahu v sobě našli a nahrávky svého zpěvu mi poslali.

A co dál?

Samozřejmě donekonečna se online „jít“ nedá. Dokonalá pěvecká technika se bude stále předávát z učitele na žáka, osobním setkáváním, soustavnou prací. Tento princip se rozhodně svými online kurzy NEsnažím suplovat.

Mám velkou radost z toho, že mnoho z Vás můj kurz inspiroval k tomu nějakého osobního učitele zpěvu vyhledat. Ráda ve své facebookové skupině budu sdílet pozvánky a doporučení na pěvecké kurzy po celé České republice.

Vím ale, že ne vždy je možnost osobního učitele zpěvu možná. A jsem moc ráda, že mohu podporovat rozvíjení přirozeného zpěvu, přirozeného a zdravého hlasového projevu a zařídit jeho dostupnost pro nejširší okruh lidí. A MÁM RADOST, ŽE TO JDE I ONLINE.

Pro ty z Vás, kteří tedy stále možnost osobního učitele zpěvu z nějakého důvodu nemohou využít, tvořím pokračování online kurzu zpěvu. Připravuje se a brzy bude hotov. Moc se těším na další spolupráci s Vámi a držím palce všem, kteří se rozhodli svůj hlasový projev objevovat a rozvíjet.

 

 

Autor: Petra Ochová

Jsem zpěvačka, muzikantka, divadelnice a učitelka zpěvu. Hudba a divadlo jsou mojí vášní. Pojďte se bavit a učit se mnou.Více o mně si přečtěte zde>>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *